1. روستاگل
  2. /
  3. نشو و نما

دغدغک

2022 Mar

دغدغک

درختچه ای خزان‌پذیر و سریع‌الرشد،به عنوان گیاهی زینتی و پوششی برای کنترل فرسایش خاک استفاده میگردد.

دغدغک

نام علمی :COLUTEA ARBORESCENS
نام های دیگر : عرعر،آسماندار

درخت دغدغک از گونه گیاهان زود رشد است که برگ‌های آن کوچک اند و میوه آن به شکل یک بادکنک می‌باشد. درخت دغدغک از نوع باقالایان است و این گیاه حدود 25 گونه درختچه دارد.
این نوع بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا میباشد. 
این نوع به حالت وحشی در زمین های آهکی جنگل ها، تپه ها و دامنه های مشرف به دره های نواحی مختلف مرکز و جنوب اروپا مخصوصا منطقه مدیترانه و در آسیا مانند هند و غالب نواحی کوهستانی شمال ایران می روید.
از دغدغک به عنوان گیاهی زینتی و پوششی در فضای سبز و برای کنترل فرسایش خاک استفاده می شود. درخت دغدغک از گونه گیاهان زود رشد است که برگ‌های آن کوچک اند و  میوه آن به شکل یک بادکنک می‌باشد.
دغدغک" درختچه ای است به ارتفاع تا 6 متر.
درختچه ی دغدغک در مناطق استپی مرتفع و در نقاط مختلف ایران رویش پیدا می کند. گل های آن زرد و میوه آن درشت و میان خالی است که به همین علت به آن دغدغک می گویند.برگ ها مرکب از 7 تا 13 برگچه هستند. گل ها درشت، زیبا و زردرنگ می باشند و میوه ی متورم دارای جدار نازک به طول 5 تا 7 و به عرض 3 تا 4 سانتیمتر و محتوی دانه هایی قهوه ای رنگ، مسطح و شفاف است. در داخل پوست نازک میوه، مخلوطی از گاز کربنیک، اکسیژن و ازت جمع می شود.

گونه های دغدغک

گونه های دیگری از درختچه برگریز در ایران می روید که مهمترین آن ها عبارت اند از دارگنده که در شمال خراسان در راه بجنورد به مراوه تپه و غلامان در ارتفاعات 1300 متر از سطح دریا دیده شده است نام محلی آن در قوشخانه و باجگیران دارگنده است.

نوعی از دغدغک در ارتفاعات دامنه های البرز و در قسمت های جنوبی و شمالی کندوان تا هزار چم دیده می شود و در جنوب کشور در کتل پیرزن و چهل چشمه بین شیراز و دشت ارژن نیز دیده شده است. درختچه ای است با ساقه های کمانی و خاکستری رنگ گل های آن زرد نارنجی و برگ های آن دارای 4 جفت برگچه کوچک، این گونه در دره کرج دغدغک، در کجور و پل زنگوله قدقدک، در سیاه بیشه لامبیزک، در گرگان و گلی داغ کپول و در مازندران حپوک نامیده می شود.

شرایط محیط رشد دغدغک
دغدغک به مکان های آفتابی، در هر خاکی به جز خاک های غرقابی به خوبی رشد می کند، حداقل دمای مورد تحمل آن ۱۵- درجه سانتیگراد است. این گیاه در خاک های فقیر نیز رشد خواهد کرد. اگرچه آبیاری سبب رشد بهتر گیاه خواهد شد اما این گیاه می تواند شرایط خشکی را نیز تحمل کند.
به نقل از رئیس حفاظت محیط زیست بجستان ،در قسمت ضلع جنوب شرقی منطقه حفاظت شده افتخار و درکناره های رودخانه شنی وماسه ای حاشیه کوه رود درآخر منطقه چندین اصل درختچه با میوه ها وبذر سرخ ونارنجی رنگش به اسم دغدغک وجود دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه درهیچ کجای مناطق این شهرستان به جز این محل چنین گیاهی ودرختچه ای مشاهده نشده گفت: با آنکه این دشت از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار نیست لیکن جای تعجب است که چطوراین گیاه زیبا وارزشمند توانسته دراین محیط گرم وخشک رشدونمو داشته وبا اقلیم آن سازگارباشد وی ادامه داد: درسال های گذشته حاشیه این کوه وجود این درختچه از پراکنش بیشتری برخوردار بود لیکن رفته رفته براثر خشکسالی های متوالی از تعداد این گونه ی درختچه ای دراین منطقه حفاظت شده کاسته شده وتنها فقط چند اصله دیگر از آن در محل باقی مانده که تحت حفاظت ومراقبت قرار دارد و اوایل پاییز میوه وبذر آن در زوایای مختلف درختچه به رنگ های قرمز وسفید نمایان است.

روش تکثیر دغدغک
تکثیر این گیاه از طریق قلمه چوب نرم در تابستان یا کاشت بذر در فصل پائیز صورت می گیرد.
درخت عرعر یک گونه درختی دوپایه بوده ، دارای پایه های نر ( Male ) و ماده ( Female ) می باشد.این درخت با تولید جست زیاد ، سطح عرصه مورد کاشت خود را اشغال می نماید. از این رو از کاشت آن در باغ منازل مسکونی باید اجتناب کرد. همچنین از آنجایی که گل های درختان نر تولید بویی نامطبوع می کنند بهتر است از کاشت آنها در مناطق شهری صرف نظر گردد. بنابراین برای اجتناب از اشتباه می توان درختان دلخواه ماده را به وسیله قلمه های ریشه زیاد نمود.

ترکیبات شیمیایی دغدغک
از نظر ترکیبات شیمیایی در گیاه وجود یک ماده تلخ، تانن و یک اسید متبلور خرمایی رنگ و کمی اسانس مشخص شده است.

خواص و کاربرد درخت دغدغک
بخش های مورد استفاده این گیاه، برگ ها و نیام آن می باشد.
در هند از برگ های گیاه به عنوان مسهل و از دانه های آن به عنوان قی آور استفاده می شود. خواص دارویی دغدغک عبارتند از ملین و صفرا آور است. روش مصرف آن بدین صورت است که 20 تا 30 گرم از گیاه مورد نظر را در یک لیتر آب ریخته و دم می کنند. یک فنجان پس از هر وعده غذا مصرف شود. از.معمولا به دلیل اینکه طعم آن تلخ است و موجب تهوع می‌شود از برگ سنا به عنون جایگزین آن استفاده می کنند
البته در صورتی که برگ سنا در دسترس نباشد، برگ‌های گیاه دغدغک را با گیاهان معطر دم می‌کنند تا پوششی برای طعم نامطبوع آن باشد و سپس آن را مصرف می‌کنند.
مهمترین ترکیبات موجود در این گیاه دارویی، اسید کولوتئیک می باشد

منابع


https://4dangehnews.ir/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%BA%D8%AF%D8%BA%DA%A9-%D8%B4%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%84%DB%8C-%D9%87%D9%BE%D9%88/


https://rko.doe.ir/portal/home/showpage.aspx?object=news&categoryid=6c2d8f89-6f67-4c58-84b9-3bbb001b6016&webpartid=2c90335f-fe88-4ecb-a8b9-3a908892cc59&id=2bc7f2c8-9107-4510-90a1-8505a54d711d


http://www.negahmedia.ir/media/show_pic/130643


https://en.wikipedia.org/wiki/Colutea


https://nargil.ir/Plant.aspx?Name=Colutea-arborescens--&cid=67434


https://goolabii.ir/colutea-arborescens/

نویسنده:مریم پویا

دیدگاه ها
پست کاربر در ترجمه آپ
محب
1 ماه پیش
پاسخ
12123123123123123
درج دیدگاه