1. روستاگل
  2. /
  3. نشو و نما

سپیدار

2022 Apr

سپیدار

مقاوم در برابر سرما و سریع‌الرشد،در تپه های شن و ماسه ساحلی رشد خوبی دارد،به دلیل رشد افقی ریشه نباید در کنار ساختمان ها کاشته شود.

سپیدار، سفیدار، کبوده (نام علمی: Populus alba) درختی است از راسته مالپیگیالس (Malpighiales)، تیرهٔ بیدیان (Salicaceae). نام آن به انگلیسی White Poplar است.
سپیدار درختی برگریز است که برگ‌هایش پیش از ریزش رنگ طلائی روشن تا زرد به خود می‌گیرند. سپیدارها همچون بیدها دارای مجموعه‌ ریشه‌هایی بسیار قوی و نفوذگر هستند بنابر این آنها را نبایستی نزدیک به ساختمان‌ها و لوله‌ها کاشت.
سطح زیرین برگ‌های سپیدار دارای کرک‌های سفیدی است و سطح فوقانی برگ ها سبز تیره است و همین اختلاف رنگ زیاد سبب می‌شود هنگام تکان خوردن برگ‌ها، به نظر برسد درخت برق می‌زند. به غیر از سطح زیرین برگ ها، جوانه ها و دانه های این درخت نیز با کرک های سفید پوشیده شده است. به همین دلیل به آن سپیدار (سپید+دار) یا درخت سپید گفته می شود. سپیدار های درختانی با ارتفاع زیاد می باشند که ارتفاع آنها گاهی به 25 متر نیز می رسد ولی دارای ریشه های سطحی و با رشد افقی می باشند.
درختان برگریز آن متوسط ​​است ، ارتفاع این درخت از 16 تا 22 متر است و به ندرت رشد بیشتری می کند. قطر صندوق عقب آن معمولاً حدود 2 متر است. دارای تاج گرد است. پوست بدن صاف و سفید سبز یا قهوه ای سفید است.
پوست این درخت سرشار از سالیسین ، پوپولین و تانن است. چوب شاخه های این درخت نیز دارای مواد رنگی مشابه آری سین است. شاخه های جوان این درخت بیشتر خاکستری است.
طول برگها 4 تا 15 سانتی متر و 5 لبه دارند. در دو قسمت زیرین برگها یک پوشش سفید وجود دارد. برگهای سبز و سفید آن این درخت را به درختی زینتی و زیبا تبدیل کرده است. گل های این درخت مانند گربه است و زیبایی خاصی ندارد.
گلها در گل آذین های گربه ظاهر می شوند و هیچ ارزش تزئینی ندارند. میوه: میوه خشخاش فاقد ارزش زینتی است. سیستم ریشه: سطحی ، گسترده و تهاجمی. نرخ رشد: رشد سریع است.
اگر بخواهیم یک دلیل مهم و اصلی برای پرورش سپیدار انتخاب کنیم، بی شک باید به فاکتور مقاوم بودن آن در برابر سرما و رشد سریع آن اشاره کنیم.
چوب سپیدار به حالت اسفنجی و نرم است که موجب پوسیدگی آن خواهد شد، در این صورت نه تنها شاخه ها می پوسند، بلکه تنه آن نیز پوسیده خواهد شد و در نتیجه فضای تو خالی به جا می ماند، از این رو به هنگام وزیدن باد های شدید، امکان سقوط این درختها زیاد است و شکستن شاخه های آنها نیز به هنگام طوفان بسیار مستعد هستند.
نیاز های رشدی درخت سپیدار
درخت سپیدار درختی است مقاوم به گرما و سرما و همچنین سازش پذیر با هر شرایطی به همین خاطر در هر نقطه‌ی کشور، با هر دمایی امکان کاشت نهال سپیدار وجود دارد و می توانید با خیال راحت بدون نیاز به گلخانه و شرایط خاص، با تهیه‌ی قلمه‌های بیست سانتی که مناسب و آماده برای کاشت هستند قدم اول را برای شروع پرورش سپیدارتان بردارید.

سپیدار نیاز مند نور فراوان و مستقیم و همچنین رطوبت زیاد است نور کم می تواند زمینه ابتلا به بیماری ها را فراهم کند. این درخت در مناطق سیلابی و خاک های اسیدی می تواند به خوبی رشد کند.

سپیدار از نظر رشد رشد سریعی دارد به همین دلیل هرس کردن شاخه های جوان تر ضروری است که بهترین زمان برای هرس فصل پاییز است. سپیدار در هر خاکی می تواند رشد کند به طوری که هم می تواند خاک مرطوب را تحمل کند هم خاک خشک را اما برای رشد بهتر و سلامت درخت می توانید از خاک برگ و کود پوسیده استفاده کرد .

آبیاری بیش از اندازه و گل آلود بودن خاک یکی از دلایل عدم رشد گیاه که باعث کوتاهی قامت آن و ریزش زودهنگام برگها در اواخر فصل تابستان است.
کاشت و پرورش درخت سپیدار
ریشه های این درخت مانند ریشه های بید بسیار قوی هستند مستعد نفوذ، به همین خاطر نباید در نزدیکی ساختمال ها و معابر کاشته شوند. درخت سپیدار نیاز به نور فراوان و رطوبت زیاد دارد. این درخت به خوبی در مناطق سیلابی و خاک های اسیدی رشد می کند.

چوب نرم این درخت برای حکاکی استفاده می شود. همچنین در صنایع کاغذ سازی و جعبه سازی نیز از آن بهره می برند.این درخت مقاوم به گرما و سرما است.بادهای متوسط ساحلی را تحمل می کند اما در طوفان های شدید شاخه های آن می شکنند و ممکن است درخت کاملا واژگون شود.

هرس کردن درخت باید به دقت انجام شود و نهال های جوان در الویت هرس هستند. بهترین زمان برای این کار فصل پاییز است.

آفات و بیماریهای درخت سپیدار
آفات معروف درخت سپیدار شامل شته ها، سوسک چوبخوار و بیماری فتیله نارنجی است.

 

کاربرد درخت سپیدار در طب سنتی
برگ و پوست این درخت در طب سنتی استفاده می شود.
از روزگاران قدیم تا کنون از پوست یا برگ این درخت برای درمان تب، سرماخوردگی و سیاتیک استفاده می شود.
همچنین جوشانده ای مخصوص تهیه می کنند که یک مسکن قوی به شمار می آید.
کاربرد های درخت سپیدار
درخت صنوبر علاوه بر ایجاد سایبان کاربرد های دیگری هم دارد ،چوب نرم این درخت برای حکاکی استفاده می شود.همچنین در صنایع کاغذ سازی و جعبه سازی نیز از آن بهره می برند.از عیب های این گیاه این است که به دلیل ریشه های تهاجمی اش بهتر است حداقل ۹ متر دورتر از تأسیسات و لوله ها کشت شود.
سوالات متداول در مورد درخت سپیدار:
درخت سپیدار چه شکلی است؟

سپیدار یک درخت برگریز بزرگ و با رشد سریع است و دارای یک تاج پهن و گرد است. می توانید برگ های افرا مانند سپیدار را از طریق زیر نقره ای و دو طرف بالایی سبز تیره تشخیص دهید. پوست درخت سپیدار صاف و دارای علائم الماس شکل است. سپیدارها بین 50 تا 100 متر رشد می کنند.

چرا درختان سپیدار دردسرساز هستند؟

چوب سپیدار نرم و اسفنجی است و باعث پوسیدگی آن می شود. شاخه ها نه تنها می پوسند، بلکه ممکن است کل تنه پوسیده شود و فضای توخالی باقی بماند. بادهای شدید می توانند این درختان را سرنگون کنند و وضعیت خطرناکی را ایجاد کنند. اندام ها همچنین در هنگام طوفان مستعد شکستن هستند.

سپیدار برای چه مواردی استفاده می شود؟

موارد معمول: به ندرت برای شکل ظاهری استفاده می شود، (به جز در مورد سپیدار رنگین کمان)، سپیدار تقریباً از هر نظر یک چوب مفید است. این برای پالت، جعبه، قاب مبلمان، کاغذ (چوب پوست) و تخته سه لا استفاده می شود.

آیا درختان سپیدار تهاجمی هستند؟

توانایی گسترش درختان سپیدار از طریق سیستم ریشه ای گسترده برخی از ویژگی های یک گونه مهاجم را به آنها می دهد: آنها رشد سریع دارند و ریشه های آنها مکنده هایی را تشکیل می دهد که از هر جهت درختان سپیدار جدید تشکیل می دهند. مکنده ها می توانند از تنه ها ، شاخه های افتاده و درختان قطع شده و همچنین از ریشه جوانه بزنند.

آیا درختان سپیدار به راحتی می ریزند؟

به گفته یک متخصص باغ، درختانی با سیستم ریشه ای کم عمق که احتمال سقوط آنها بیشتر است شامل سپیدار لاله، ماگنولیا، برخی از افرا و گلابی بردفورد هستند. وقتی خاک مرطوب باشد ریشه درختان می توانند از زمین خارج شوند.

درخت سپیدار چقدر باید از یک خانه دورتر کاشته شود؟

ارتفاع یک درخت می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که درخت باید از خانه شما دورتر کاشته شود. درختان بزرگ، درختانی که تا ارتفاع 21 متر یا بیشتر رشد می کنند، باید حداقل 6 متر از خانه شما کاشته شوند.

نویسنده :مریم پویا

منابع :
https://poponik.com/populus-alba/


https://en.wikipedia.org/wiki/Populus_alba


https://nargil.ir/Plant.aspx?Name=Populus-alba&cid=5697


https://goolabii.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1/

 

دیدگاه ها
درج دیدگاه