1. روستاگل
  2. /
  3. نشو و نما

نارون

2022 Apr

نارون

مقاوم , اکسیژن ساز قوی ,سازگار بیشتر در نواحی مرکزی و شرقی کشور میزبان این درخت هستیم و در کنار درختان بلوط ایرانی در غرب کشور به خوبی زندگی میکند.

نارون
(نام علمی: Ulmus)
نام یک سرده از تیره نارونیان است که برگریز یا نیمه‌برگریز هستند. این گونه ابتدا در دوره میوسن در حدود ۲۰ میلیون سال پیش، در جایی که امروزه آسیای مرکزی قرار دارد پدید آمد و به مرور در سراسر نیمکره شمالی گسترده شد.
درختان نارون درختان سایه ای عظیمی هستند که می توانند تا ارتفاع 30 متر رشد کنند. بعضی از گونه های نارون دارای رشد بلند ، قائم و انواع دیگر درختان نارون دارای سایبان چتری شکل هستند.این گونه دارای چوب های مرغوبی نیز می باشند. درخت نارون در مقابل خشکی به شدت مقاوم است و می تواند رشد طبیعی خودش را داشته باشد.ویژگی مشترک اکثر درختان نارون برگهای بیضی شکل آنها با لبه های دندانه دار ، انتهای نوک تیز و رگبرگ های قابل مشاهده است.
لازم است بدانید که خود درخت نارون نیز از انواع مختلفی می باشند که نارون چینی یا برگ ریز Ulmus parvifolis، گونه نارون چتری Ulmus densa، و گونه نارون برگ ‌ریز (ایرانی) Ulmus boissieri، از جمله مهم ترین انواع درختان نارون می باشد.
از دیگر گونه های نارون میتوان به لیست زیر اشاره کرد:
اوجا، Ulmus minor: این گونه در شمال ایران می‌روید.
مَلَچ، Ulmus glabra: گونه‌ای که در استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و آذربایجان می‌روید.
نارون چتری، Ulmus Umbraculifera: گونه‌ای از نارون که در ایران و افغانستان می‌روید.
نارون سفید، Ulmus laevis
نارون قرمز، Ulmus rubra
پوست درخت نارون
پوست نارون یک رنگ قهوه ای مایل به خاکستری تیره با شیارهای عمیق و ظاهری پوسته پوسته است. این شکاف های عمیق به صورت عمودی اجرا می شوند و با یکدیگر تلاقی می کنند. نام های رایج برخی از درختان نارون مانند 'نارون توری' بافتهای توری مانند را روی تنه درخت و شاخه ها توصیف می کند.

دانه های درخت نارون:
دانه های درخت نارون ریز و گرد هستند و در یک پوشش بیضی کاغذی به نام سامرا محافظت می شوند. هر سمارا نارون سبز روشن حاوی یک دانه است و آنها به صورت دسته ای رشد می کنند. بذر سنجد پس از گلدهی تشکیل شده و در بهار از درخت پخش می شود.

خاک مناسب درخت نارون
خاک یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که شرایط مختلفی را برای رشد و نمو گیاهان فراهم می کند. به طور کلی خاک ها را می توان به دو دسته ی خاک های سبک و خاک های سنگین تقسیم بندی نمود.
خاک های سبک خاک های هستند که اجزای سازنده ی آن ها درشت تر هستند و همین درشت بودن اجزای خاک، زمینه را برای حرکت راحت تر و عبور آسان تر آب در میان خاک فراهم می نمایند. اما خاک های سنگین، این طور نیستند. اجزای آن ها ریز و به هم چسبیده هستند و فضای آزادی در بین آن ها وجود ندارد که آب به راحتی بتواند از بین آن نفوذ کند.
از این رو این خاک رطوبت را بیشتر نگه می دارند و برای گل ها و گیاهانی که به رطوبت نیاز دارند بسیار مناسب می باشند. با این توضیحات و با توجه به این امر درخت نارون رطوبت زیادی نیاز ندارد، خاک های سبک برای رشد این درختان مناسب تر می باشند. البته این موضوع به این معنا نیست که خاک های سنگین برای این گیاه مناسب نیستند.
از آنجایی که درختان نارون ، درختان بسیار مقاومی هستند در خاک های سنگین نیز می توانند دوام بیاورند اما، رشد آن در خاک های سبک بسیار بهتر است. چرا که ماندگاری رطوبت در خاک های سنگین می تواند ریشه ی گیاه را بپوساند. البته این اتفاق در طولانی مدت رخ خواهد داد. به خاطر داشته باشد که خاک درخت نارون نباید ph بالایی داشته باشد و شور باشد.
شوری آب باعث سوختن ریشه ها خواهد شد. نسبت مساوی فسفر و پتاسیم، در کودهای مختلف می تواند مقوی خوبی برای خاک های درخت نارون باشند. البته درصد نیتروژن نیز از مقادیر پتاسیم و فسفر باید بیشتر باشد. از این رو کودهای ، 20،20،20 می توانند بهترین انتخاب برای تقویت خاک درخت نارون باشند.

آب مناسب درخت نارون
درخت نارون، درختی است که به رطوبت و آبیاری زیادی نیاز ندارد و در جاهای خشک، راحت تر رشد می کند. البته ما از ماندگاری درخت نارون در شرایط خشکی حرف می زنیم و این موضوع به این مورد ربطی ندارد که درخت اصلا به آبیاری نیاز ندارد.
بلکه یک آبیاری متوسط برای رشد بهتر و بیشتر گیاه می تواند بسیار مناسب باشد. این گیاه پس از اینکه بلافاصله کاشته شد، به صورت روزانه به آبیاری عمیق نیاز دارد اما پس از اینکه کمی رشد کرد و جان گرفت، می تواند تعداد آبیاری آن را به چهار مرتبه در ماه کاهش دهید.
حواستان به خاک گیاه در زمان رشد و جوانی باشد و به محض اینکه خاک خشک شد، آن را برای آبیاری آماده کنید. یادتان باشد که آبیاری بیش از اندازه می تواند ریشه های گیاه را بپوساند و در مقابل، آبیاری کم هم می تواند ریشه ی گیاه را خشک کند. پس معیار آبیاری برای درخت نارون، برای شما باید خشکی خاک آن باشد.

نور مناسب این درخت:
درباره ی درخت نارون، نور مستقیم و کافی آفتاب، بهترین شرایط نوری برای رشد آن می باشد. سعی کنید این درخت را در همجواری نور مستقیم آفتاب بکارید تا اوج رشد آتن را مشاهده نمایید. این درخت در ابتدای رشد به سمت آفتاب و نور رشد می کند و اگر محیط سایه داشته باشد، مطمئنا، رشد خوبی را از خود نشان نخواهد داد و برگ های آن بی جان و خشک و بد رنگ خواهند شد.
دمای مناسب این گونه:
به طور کلی درخت نارون می تواند شرایط دمایی و آب و هوایی مختلفی را تاب بیاورد اما تاب آوردن به معنای رشد کردن نیست.
این درخت تا دمای سی و پنج درجه ی سانتی گراد نیز می تواند به خوبی رشد کند. اما دمای زیاد و شدید تابستان در محیطی بدون سایه، می تواند تمامی برگ های گیاه را بسوزاند و در فصل سرما نیز، تاثیرات افت شدید دما بر روی این گونه با قهوه ای و بی حال شدن برگ ها نمایان خواهد شد.

تکثیر:
بهترین راه تکثیر و راه تجاری این درخت کاشت بذر در آخر بهار هست ، زمانی که نیمه بهار بذر رسید به راحتی بذر را از روی درخت چیده و در در آب گذاشته تا پوسته نرم و سپس توی خزانه ی متشکل از ماسه ریخته و روی آن پیت ماس یا یک لایه نازک کوددامی سرند شده ریخته و منتر جوانه زنی بمانید ، پس از جوانه زنی میتوان نشا ها را جدا کرده و در گلدان کوچکتری قرار داده تا به مرور و با تغذیه سه بیست رشد کرده و در این مدت رشد باید گلدان های با سایز مختلف برای این نشاها به کار برد تا به رشد کافی برسند ،بهار سال بعد از کاشت در گلدان ، آنها را به زمین اصلی منتقل می کنید تا به سرعت در زمین بزرگ شده تنه و تاج مناسب خود را پیدا کنند. بعد از بزرگ شدن بذر اماده ی زدن پیوند میشن و گونه ی چتری رو میان روی اوجا پیوند میزنن و نتیجش میشه همین نارون های زیبا و گرد توی شهر.
تکثیر با قلمه فقط برای به نژادی استفاده میشه یعنی زمانی که بین نشاها یا درختان موجود در باغ یک ویژگی مورد پسند وجود داره و شما تصیمیم میگیرید ازون درخت فقط تکثیرکنید و زیاد کنید ، توی زمستون از شاخه های چوبی و توی تابستون از شاخه های نیمه چوبی میتونید به طول ده سانت بزنید و با هورمون ریشه زایی تیمار کنید و توی بستر ماسه بزنید تا یه ماه بعد ریشه بزنه.
آفت و بیماری:

سوسک برگ خوار نارون: که عامل اصلی اختلاف برای کاشت این درخت در فضای سبز هست. سوسک برگ­خوار نارون که برگ­ها را میخوره و برگ شبیه توری میشه یعنی برگ سالم است ولی شبیه توری شده و همه بافت کلروفیلش خورده شده .
سوسک پوست خوار نارون: این سوسک هم مانند برگ خوار با سوراخ کردن پوست درخت از شیره ی نباتی آن مصرف کرده و باعث ضعیف شدن درخت میشود ، همینطور این سوسک ناقل یک بیماری مهم به نام بیماری هلندی می باشد.
حتما توی شهر ها نوارهای زرد که به دور تنه ی درختان پیچیده شده رو دیدید ، بله اون چسب زرد ها برای شکار حشره ی نر این آفت ها هستند. بهترین راه درمون این آفت ها سمپاشی در بهار برای نابود کردن حشره ی نر و زردن چسب زرد دور درخت هست همینطور و پابیل کردن زیر درخت در پاییز و سم پاشی اخر پاییز روی زمین و تنه ی درخت برای از بین رفتن لاروها ، همینطور استفاده از مرهم تنه ی درخت توی زمستون هم بسیار برای مبارزه با این آفت توصیه میشه.
بیماری هلندی نارون :
یکی از بیماری هایی است که شهرداری ها همیشه با این درخت مواجه هستند. معمولا در آخر بهار مشاهده می شود به این ترتیب که برگهای بخشی از ساقه به طور دسته ای باهم زرد و خشک می شوند، شاخه ها خم شده و از انتها خشک می شوند، یا زیر پوست درخت لکه هایی مشاهده می شود، خشک شدن تدریجی درخت به علت یک نوع قارچ که ناقل آن همان سوسک برگخوار می باشد. معمولا درختانی که آبیاری نامنظم داشته باشند و زیرخاک آنها سفت و آهکی باشد که درخت نتواند به خوبی مواد غذایی جذب کند این بیماری بروز می کند. درمان قطعی برای آن هنوز وجود نداره فقط اگه به محض مشاهده بیماری ، قطع شاخه های خشک شده ، سمپاشی با سموم سیستمیک ، تغذیه و تقویت درخت باعث بهبود در مراحل اولیه می شه اگه ازش بگذره دیگه باید درخت رو ببرید و معدوم کنید و بسوزونید تا به درختای دیگه سرایت نکنه. پیگشیری از حمله ی سوسک پوست خوار از همه چیز مهمتره و باید با اون به طور جدی مبارزه بشه. الان درکشور های اروپایی و امریکا روی پایه های مقاوم به این بیماری کار شده و دارن این گونه هارو تکثیر میکنند و توی فضای سبزشون میکارن.

منابع:


https://fa.feelingsandflowers.com/types-elm-trees-with-their-bark


https://glassy-garden.com/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86/


https://en.wikipedia.org/wiki/Elm


https://www.beytoote.com/scientific/nature/elmtree-ulmus02-spp.html

 

نویسنده:مریم پویا

دیدگاه ها
درج دیدگاه