سرو کوهی (ارس)

درخت ملی ایران، درمعرض انقراض، بومی، نماد استقامت و سرفرازی، رشد آهسته، البرزی و زاگرسی، بسیار مقاوم و سازگار، همیشه سبز و معطر، ، استحکام خاک

یکی از پیر ترین موجودات زنده دنیا سرو ۲۵۰۰ساله ابرکوه است، ارس در تاریخ و ادبیات نماد استقامت و سرفرازی توصیف می شود، و از زمان باستان تا کنون نزد ایرانیان مقدس بشمار می آید، سرو کوهی ضامن بقای طیف عظیمی از جانواران است تکثیر کنندگان طبیعی  خرس ها و روباه ها و برخی پرندگان هستند، آنزیم معده این جانوران باعث از بین رفتن غشا سخت روی میوه می شود  و پس از دفع تازه رویش امکان می یابد، تکثیر این گونه بدست انسان به سختی و با درصد ریسک بالا صورت می گیرد.

1 250x251 - گونه ها

بنه (پسته کوهی)

بَنِه، پسته ی کوهی، کسور، کُلخنک، سقز، ون، چاتلانقوش، قزو، وَنِوشک، بریژه،

بومی ایران،  مقاوم، میوه دار، زاگرسی، مقاوم، عمر طولانی، سایه دار، کنترل فرسایش خاک، کم آب خور، گونه استراتژیک، در معرض انقراض، دارویی

این درخت تا ارتفاع ۱۰ متری رشد می کند و عمر آن طولانی است مثلا درخت ۱۵۰۰ ساله بنه در شهرستان ابرکوه با ۱۱ متر دور تنه و ارتفاع بیش از ۱۱ متر هر ساله میوه بنه خود را بیش از ۲۰۰ کیلوگرم به روستاییان عرضه می کند، میوه در بتدا صورتی سپس قرمز و در زمان رسیدن کامل سبز رنگ می‌شود، درخت بنه منبع تولید سقز است.

1 250x251 - گونه ها

سرو

درخت ملی ایران، بومی، نماد استقامت و سرفرازی، عمر طولانی و مقاوم در برابر سرما و گرما، همیشه سبز و معطر

از هزاران سال پیش در ایران کاشت شده‌ است و در ادبیات نماد استقامت و سرفرازی توصیف می شود .

یکی از پیر ترین موجودات زنده دنیا سرو ۶۰۰۰ ساله ابرکوه است.

نه هر درخت تحمل کند جفای خزان غلام همت سروم که این قدم دارد

2 250x251 - گونه ها

اَنار

تقریباً در هر آب و هوایی و هرگونه خاکی می‌تواند رشد کند و میوه دهد،

بومی، عمر طولانی، آفتاب دوست، گلدار، باستانی، میوه بهشتی، پر خاصیت و خوشمزه

ایران از حدود سه هزار سال پیش بزرگترین کشتگاه انار در دنیاست، به جز در مناطقی با زمستان سرد و طولانی، این درخت قابلیت سازگاری با آب و هوای مختلف که دارای بهاری آفتابی و تابستانی گرم باشند، را دارا میباشد.

2 انار 250x251 - گونه ها

افرا

نماد شکوه و زیبایی ست، رشد سریع، بومی، عمر طولانی، سرما دوست

درخت افرا در هر خاکی به عمل می‌آید.
۱۲۵ گونه مختلف از درخت افرا در سطح جهان وجود دارد، بیشتر این گونه ها بومی شرق آسیا و  گونه بومی کشور کاناداست. تا کنون ۷ گونه افرا در جنگل‌های ایران شناخته شده است، افرا جز درختان برگ‌ریز است

1 250x251 - گونه ها

زالزالک

بومی، مقاوم به کم آبی و شرایط سخت محیطی، عمر طولانی، کنترل فرسایش خاک، میوه دار، البرزی و زاگرسی

زالزالک‌ها انواع گوناگونی دارند و عموما درختچه‌ها یا درختانی با ارتفاع ۵ تا ۸ متر با شاخه‌های انبوه می‌باشند و تقریبا در همه نقاط ایران می روید، پوست تنه آن‌ها به رنگ قهوه‌ای کم رنگ با شکاف‌های عمودی نارنجی رنگ است. ساقه‌های آن دارای خار‌هایی کوتاه می‌باشد . میوه‌ی این درخت گرد و‌ با قطری حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر می‌باشد و انسان و انواع جانوران از آن تغذیه می کنند.

250x251 - گونه ها

کنار (سدر)

گرمسیری، بومی جنوب ایران،  مقاوم، میوه دار، زاگرسی، مقاوم، عمر طولانی، کنترل فرسایش خاک، کم آب خور، گونه استراتژیک، خودرو، خوش بو، خاردار

درخت کناربیشتر در کوهستانها می‌روید و بیش از صدسال در بعضی از مناطق عمر می‌کند.

میوه آن در صورت آبیاری بسیار خوش طعم و شیرین می‌شود و بافتی شبیه به سیب دارد.

2 250x251 - گونه ها

بیدمجنون

درخت عاشق، پر طرفدار، رشد سریع، حساس، اکسژن ساز قوی، بسیار سازگار، رطوبت دوست ، خزان‌دار

در فرهنگ و ادبیات ما بیدمجنون نماد درخت عاشق و بسیار محبوب است، شاخه هایی آبشاری مانند و بسیار زیبا دارد درختی به ارتفاع تا ۱۵ متر با شاخه‌های واژگون، در اصل متعلق به نواحی خشک شمالی کشور چین است اما از طریق جادهٔ ابریشم به دیگر نقاط جهان راه یافته و کاشته شده‌است، دارای طول عمر بین ۴۰ تا ۷۵ سال ، به دلیل این که شاخه هایش را به پایین متمایل است مجنون نامیده می شود، به نور زیادی احتیاج دارد و از درختان خزان‌دار است. خاک‌ با حاصلخیزی متوسط را دوست دارد و در صورت آب کافی و خاک مناسب در بیشتر نقاط ایران قابل کشت است.
نماد عشق و فروتنی است.

66 250x251 - گونه ها

اقاقیا

بسیار مقاوم ریشه‌هاى عمیق و مناسب برای کنترل فرسایش خاک، رشد سریع، گل های خوشبو، از موفق‌ترین درختان وارداتی، بومی مناطقی از ایالت متحده‌ی آمریکاست.
نام یونانی اکیاکیا که در فارسی و عربی به اقاقیا تبدیل شده ، اقاقیا داراى ریشه‌هاى عمیق و در ایران عملا در تمام مناطق مى‌روید ، درخت سریع الرشدی که گل های خوشبو ی آن اوایل تابستان ظاهر میشود و عطرش در فضا می پیچد ، دارای خواص درمانی ، دوستدار مکان آفتابی، در هر نوع خاک حتی خشک و فقیر رشد می کند ، در ادبیات معاصر به عنوان گیاهی خندان و خوشبو ار آن یاد می شود. از پوست و برگ آن به صورت دم‌کرده استفاده می‌شود.

44 250x251 - گونه ها

زیتون

نماد صلح و دوستی است، تحمل هر نوع آب و هوایی را دارد، کم آب خواه و بومی ایران

بیست گونه زیتون در سطح جهان شناخته شده است که از پر کشت‌ترین درختان به شمار می‌رود
بومی خاورمیانه، نواحی دریای مدیترانه و یونان است. زیتون علاوه بر صلح و دوستی نماد ثروت و وفور نعمت است.

9 250x251 - گونه ها

سنجد

سنجد نماد عشق است عطر شکوفه هایش در بهار انسان را سرمست می کند و میوه اش در پاییز بسیار قوت دارد

عمر طولانی، رشد سریع، معطر، مقاوم، بومی، کم آب خواه، سرخ چوب

درخت سنجد بومی اروپا و آسیای شمالی است.
برگ‌هایی بیضوی دراز و نوک‌تیز دارد که روی آن سبز تیره و در زیر خاکستری است.
گل‌های آن که در اواخر فصل بهار سر می‌زند دارای عطری قوی است، این درخت به خشکی خاک مقاوم است و می‌تواند آلودگی جوی و بادهای شدید را تحمل کند.در اغلب خاک‌ها رشد می‌کند.

250x251 - گونه ها

ون

بومی، مشهور به مقاومت، پر برگ و اکسیژن ساز، رشد سریع، ریشه عمیق، سایه دار، سخت چوب، عمر طولانی

نماد دانش

درخت ون یا زبان گنجشک یکی از گونه‌های گیاهان گلدار از راسته‌ی نعنایان است.
برگ‌های این درخت تعداد زیادی برگچه بدون دمبرگ است. که در سطح رویی سبز تیره و در زیر سبز روشن است. میوه‌های خشک و بیضوی‌شکل و نوک‌تیز این گیاه شبیه زبان گنجشک است.
باد را تحمل می‌کند و در هر نوع بستر خاکی می‌تواند رشد کند.

v 250x251 - گونه ها

توت

درخت توت را که همه می شناسیم و با آن خاطره داریم از سایه و میوه اش استفاده می کنیم

توت نماد بخشندگی و سخاوت است . یکی از اکسیژن ساز ترین درختان است قد بلند و رشد سریع و بومی ایران

از تیره‌ی گزنه‌هاست.
بیشتراز ده نوع توت در جهان وجود دارد و ایران بزرگترین کشت‌گاه توت در جهان است. این درخت مقاوم در اکثر مناطق و آب و هوایی رشد می‌کند.
گذشتگان ما کاشت و وقف درخت توت را جز نذر‌‌ برای سلامتی خود و عزیزانشان می‌دانستند.

toot.jpg2  250x251 - گونه ها

نارون

بومی، مقاوم، استوار، پهن برگ، اکسیژن ساز قوی، عمر طولانی، سازگار

7s 250x251 - گونه ها

بادام

از درختان بومی ایران با میوه مقوی و خوشمزه، درخت بادام بسیار مقاوم است و با کمترین میزان آب رشد و نمو می کند که با احوال آب و هوایی امروز کشورمان سازگار است، بهار شکوفه هایی بسیار زیبا و خوشبو دارد و سپس چاقاله و میوه، میوه بادام به ادامه زندگی پرندگان و سنجاب ها کمک می کند و در تصفیه هوا و استحکام خاک موثر است.

ba 250x251 - گونه ها

چنار

نماد استواری، پر طرفدار، رشد سریع، اکسژن ساز قوی، پهن برگ، عمر طولانی، رطوبت دوست ، خزان‌دار، بومی، درخت نماد تهران

در فرهنگ و ادبیات ما چنار نماد درختی استوار سیار محبوب است، برگ هایی پنجه ای مانند و بسیار زیبا دارد درختی بلند قامت به ارتفاع تا ۵۰ متر با شاخه‌های محکم، در اصل متعلق به نیمکره شمالی است گونهٔ چنار خاوری (Platanus orientalis) در ایران نیز می‌روید و بیشه‌های طبیعی آن دیده می‌شود. درخت چنار از جمله درختانی است که اگر محیط برای آن فراهم شود عمر و رشد زیادی دارد.
بیشتر درختان کهنسال چنار در ایران چنار هستند.

3 250x251 - گونه ها

بلوط

نماد صبر و استقامت، بومی ایران، رشد آهسته، مقاوم، میوه دار، البرزی و زاگرسی، تحمل شرایط کم‌آبی، عمر بسیار طولانی، اکسیژن ساز قوی، سنجاب‌ها تکثیرکننده طبیعی این درخت هستند، سایه دار، کنترل فرسایش خاک، سخت چوب

بلوط  انواع مختلفی در ایران دارد و در مناطق عمدتا کوهستانی می روید. ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا ۵۰ متر و قطر تنه آن به ۳ متر نیز می رسد، و عمر آن چند صد سال است، برگهای بلوط پنجه‌ای است و میوه آن قابل خوردن برای انسان ها و انواع گونه های جانوریست، بلوط نماد استقامت است و نزد زاگرس نشینان و همه ایرانیان مقدس است وجود بلوط در طبیعت ایران بسیار حیاتی و نشانه سلامت محیط زیست و ضامن بقای اکوسیستم است.

1 250x251 - گونه ها
فهرست