زیتون

280,000 تومان
نماد صلح یا پیروزی است، گیاهی گلدار،همیشه سبز با طول عمری بالا که حتی با از بین رفتن ریشه‌اش، دوباره توسط پاجوش ها احیا میشوددرخت زیتون از خانواده گیاهان Oleaceae محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این گیاهان تنها درختان بومی حوضه مدیترانه هستند و بیش از هزاران سال است که توسط انسان‌ها کشت می‌شوند.درخت زیتون همیشه سبز است و مانند درخت سنجد جز درختان میوه است عمر زیادی دارد و می توان آن را دارای عمر جاویدان هم دانست زیرا با از بین رفتن ریشه آن، دوباره توسط پاجوش ها احیا می شود، میوه این گیاه یک شفت است.

جزئیات درخت

دانستنی های جذاب درخت زیتون

زیتون Olive با نام علمی Olea europaea تقریباً ۲۰ گونه درختان کوچک از خانواده زیتونیان وجود دارد و در جهان کهن از حوزه دریای مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، شمال تا جنوب چین، اسکاتلند و شرق استرالیا پراکندگی گسترده‌ای داشته‌اند.

در گذشته زیتون نه تنها نشانی از صلح بلکه نمایان‌گر ثروت و وفور کشور بود؛ حمل شاخه‌های آن در جشن‌های بزرگ یونان، افشاندن زیتون وحشی برای قهرمانان المپیک، تاج زیتون فاتحان رومی در مراسم استقبال، و مواردی که سواره‌ نظام‌ها در بازدیدهای امپراتوری همانند هدیه‌های نمادین صلح بکار می‌بردند.این درخت در رویشگاه بهمئی لیکک کاشته و نگهداری میشود.

درخت زیتون از خانواده گیاهان Oleaceae محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این گیاهان تنها درختان بومی حوضه مدیترانه هستند و بیش از هزاران سال است که توسط انسان‌ها کشت می‌شوند.

 

می خواهم درخت زیتون تکثیر کنم

در نواحی مانند لانگیدوک و پروونس که در کشت این میوه دقت زیادی می‌شود، آن‌ها را در ردیف‌هایی با فواصل معین می‌کارند که این فاصله‌ها بر حسب گونه زیتون متفاوت است. درختان هرس شده و شاخه‌هایی که در سال گذشته دارای شکوفه بودند، حفظ می‌شوند و به منظور چیدن آسان میوه‌ها، نوک درخت را کوتاه نگه می‌دارند. هدف هرس کنندگان ایجاد شکلی گنبدی یا گرد برای درخت است.

گاهی اوقات فضای بین درختان را کود یا مواد نیتروژنی دیگری می‌ریزند. در فرانسه استفاده از کهنه‌های مندرس پشمی برای این کار مورد توجه قرار دارد. گاهی محصولات سالانه متنوعی در این ردیف‌ها کشت می‌شوند. در کالابریا حتی گندم را با این روش می‌کارند.

اما درختانی که در طول سال فاقد برداشت دوباره هستند، برای این کار مناسب‌ترند. اخیراً گونه‌ای درخت کوتاه و پربار با میوه‌های سبز در مناطق خاصی مخصوصاً در آمریکا مورد توجه قرار گرفته که گفته می‌شود در این کشور یک محصول دو یا سه فصل بعد از کاشت تولید می‌شود. انواع معمولی قبل از گذشت 5 تا 7 سال از کاشتن قلمه‌ها، در زمین‌های زیتون برای پرورش‌دهندگان، سودمند نخواهند بود...

در ادامه برای کاشت درخت زیتون و خواص آن نکات فراوانی گفته شده، اگر میخواهید در مورد این درخت ارزشمند بیشتر بدانید به دنیایی زیتون وارد شوید.

می خواهم وارد دنیایی درخت زیتون شوم